Jak rozpoznać alergię na kołdrę?

kobieta z katarem w łóżku

Obecnie w sprzedaży można znaleźć szeroki wybór naturalnych i syntetycznych kołder dla alergików. Tego typu produkt należy kupić, gdy podczas odpoczynku pod kołdrą pojawią się symptomy wskazujące na alergię. Zazwyczaj występują już w ciągu kilku lub kilkunastu minut po kontakcie z alergenem i nasilają się podczas snu. Do najczęściej występujących objawów alergii na kołdrę zalicza się: łzawienie oczu, obrzmienie śluzówek, wodnisty katar, kichanie lub suchy kaszel, ból głowy, a nawet duszności. Zdarza się, że alergia objawia się także wysypką i swędzeniem. Zazwyczaj alergię wywołują kołdry z wypełnieniem z ptasich piór lub z pierza.

Jakie kołdry najczęściej alergizują?

Ptasie pióra i puch są źródłem alergenów wziewnych, które często alergizują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej alergizuje keratyna obecne w piórach. Alergeny dostają się do organizmu przez drogi oddechowe, gdzie zostają uznane za szkodliwe, co powoduje wydzielanie się histaminy. Współcześnie oferowane przez producentów kołdry z puchem lub pierzem ptasim są dokładne oczyszczane przed sprzedażą, dlatego rzadko wywołują symptomy alergii. Jeżeli jednak tak się stanie, należy zainwestować w kołdrę dla alergika, która zapewni mu bezpieczny i komfortowy sen.

Jaka jest najlepsza kołdra dla alergików?

Alergikom zaleca się stosowanie kołder z wypełnieniem z włókniny silikonowej. Surowiec ten jest bezwonny, przewiewny i nie chłonie wilgoci. Jest puszysty i miły w dotyku, a co ważne długo pozostaje sprężysty. Można prać go nawet w zwykłej domowej pralce, bez obawy o zniszczenie. Alergicy nie muszą jednak rezygnować z naturalnych kołder. Do najpopularniejszych zalicza się ta wykonana z wiskozy bambusowej, czyli z ze zmiażdżonych łodyg bambusa. Wypełnienie tego typu wyróżnia się właściwościami antybakteryjnymi, a ponadto jest biodegradowalne.

Facebook
Twitter
LinkedIn