Dobra kołdra puchowa powinna zapewniać ciepło podczas niskich temperatur, a jednocześnie nie powodować nadmiernego pocenia i przegrzewania się w nocy. W sklepach można spotkać zarówno syntetyczne, jak i naturalne kołdry zimowe, które odznaczają się innymi właściwościami. Wybierając produkt, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym przede wszystkim odczuwanie zimna i ciepła, które jest sprawą indywidualną. Dobór odpowiedniej kołdry na zimę zapobiega m.in. konieczności podnoszenia temperatury w sypialni, co negatywnie wpływa na jakość snu.
Zalety kołdry z puchu gęsiego
W sprzedaży najczęściej spotyka się kołdry z wypełnieniem z puchu kaczego i gęsiego, jednak to ten drugi oceniany jest jako lepszy, ze względu na znakomite właściwości termoizolacyjne. Puch gęsi wyróżnia się wysoką sprężystością, co w praktyce oznacza, że jest mało podatny na zbijanie i dobrze magazynuje powietrze. Najwyższej jakości kołdry zawierają przynajmniej 90% puchu gęsiego i charakteryzują się budową kasetową, która zapewnia równomierne rozmieszczenie puchu i komfortowy sen. Kołdra puchowa z gęsim puchem gwarantuje utrzymanie wysokiego wskaźnika ciepła zimą, równomierne ogrzanie ciała i skuteczne odprowadzenie wilgoci.
Jaka jest najcieplejsza kołdra na zimę?
Zdarza się, że pojęcie puchu i pierza stosowane są zamienne, jednak wybierając kołdrę, warto mieć na uwadze, że różnią się one zarówno wyglądem, jak i właściwościami. Pierze ma kształt pióra, a puch ma kształt kulisty, dzięki czemu charakteryzuje się lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi. Osoby, które łatwo marzną bądź zależy im na bardzo trwałym produkcie, powinny zdecydować się na kołdrę z puchu gęsiego. Alternatywę dla tego produktu stanowią kołdry zawierające zarówno pierze, jak i puch w różnych proporcjach bądź pierze darte, które jest lżejsze i bardziej sprężyste od zwykłego pierza. Takie produkty są nieco tańsze od kołder puchowych, ale również będą stanowić udaną inwestycję, która zapewni komfortowy sen zimą.