Twarda czy miękka – jaką poduszkę do spania wybrać?

białe poduszki na łóżku

Aby zakupić wygodną poduszkę do spania, trzeba podjąć decyzję nie tylko o rodzaju jej wypełnienia i materiału, z którego wykonane jest poszycie, ale też zastanowić się nad poziomem twardości poduszki. Zarówno wśród poduszek naturalnych, jak i syntetycznych, można znaleźć poduszki twarde i miękkie. Dobrze dobrana poduszka sprzyja prawidłowemu przepływowi krwi i zapewnia podparcie dla odcinka szyjnego w jego naturalnej pozycji. Złe ułożenie kręgosłupa podczas snu może skutkować nie tylko chrapaniem, sztywnieniem ramion i szyi, ale też bólem karku, a nawet zawrotami głowy. Jak wybrać odpowiednią poduszkę?

Jaka poduszka do spania jest najlepsza?

Zdrowa i wygodna poduszka do spania to taka, która jest dobrze dopasowana do materaca oraz ułożenia ciała podczas snu. Poduszki miękkie są polecane dla osób, które preferują sen na brzuchu, natomiast poduszki twarde najlepiej sprawdzą u osób śpiących na plecach. Jeżeli zazwyczaj śpisz na boku, możesz zdecydować się na model o średniej lub wysokiej twardości. Jest to najważniejszy czynnik, który warto wziąć pod uwagę kupując poduszkę, jednak warto również dostosować wybór modelu do rodzaju materaca oraz budowy ramion. Osobom o wąskich ramionach rekomendowane są miękkie poduszki, a jeśli jesteś osobą o większej budowie, zdecyduj się na twardą poduszkę, która podczas snu lepiej utrzyma przestrzeń pod szyją.

Czy miękka poduszka do spania jest zdrowa?

Nadal można spotkać się z mitem, że najlepsze dla naszych kręgów jest spanie na twardej poduszce. Nie jest to jednak prawda, ponieważ na decyzję o wyborze poduszki ma wpływ kilka czynników. Miękka poduszka to dobry zakup, np. dla osób śpiących na materacu o maksymalnie średniej twardości. Jeśli śpisz na miękkim materacu, nie kupuj twardej poduszki, ponieważ będzie to skutkować nienaturalnym wygięciem odcinka szyjnego. Wśród miękkich poduszek dużą popularnością cieszą się m.in. wykonane z bambusa, które mają właściwości antybakteryjne. Również poduszki puchowe, mimo miękkości stanowią dobre podparcie dla odcinka szyjnego, ponieważ charakteryzują się jednocześnie sprężystością.

Facebook
Twitter
LinkedIn