Pościel z puchu, a pościel z pierza – porównanie

produkcja kołder puchowych

Dużo osób staje przed dylematem, czy zdecydować się na kołdrę puchową, czy na jej tańszą alternatywę, czyli pościel z wypełnieniem z pierza. Oba produkty uznawane są za pościele wysokiej jakości, jednak nieco się od siebie różnią. Zarówno kołdry puchowe, jak i półpuchowe należy oddawać do pralni chemicznej, w której profesjonaliści zadbają o to, by nie uszkodzić delikatnej struktury piór. Czym jednak różnią się te dwa rodzaje kołder i na którą się lepiej zdecydować?

Czym jest puch i jakie ma właściwości?

Puch, nazywany również piórem embrionalnym to bardzo małe piórka wyrastające przed piórem właściwym u ptactwa wodnego, tzn. u kaczek i gęsi. Ma trójwymiarową i haczykowatą strukturę, dzięki czemu świetnie chroni przed zimnem, ponieważ gromadzące się w pustej przestrzeni powietrze, staje się znakomitą barierą termiczną. Puch jest też bardzo sprężysty i zapewnia stałą cyrkulację powietrza. Jest to najlżejszy i najdelikatniejszy rodzaj wypełnienia stosowanego w kołdrach. Za najlepszej jakości kołdry uznawane są te z puchem gęsim. Zazwyczaj w sprzedaży można znaleźć kołdry puchowe wypełnione puchem w 70% lub 50%, ale produkowane są też ekskluzywne pościele mające aż 95% puchu.

Czym charakteryzuje się pierze?

Pierze to drobne piórka, które są delikatne i miękkie, jednak większe, nieco cięższe i mniej elastyczne od puchu. Dzieli się je na delikatne pierze darte, często wykorzystywane jako wypełnienie poduszek oraz pierze cięte, które ma większy ciężar. Ten rodzaj wypełnienia ma niższe parametry grzewcze niż puch, jednak jest tak samo trwały i miękki. Kołdra z pierza jest tańsza od kołdry puchowej, a również jest produktem wysokiej jakości, który z powodzeniem będzie służyć przez długie lata.

Facebook
Twitter
LinkedIn