Kołdra idealna dla dziecka – jaka powinna być?

chłopiec przykryty kołdrą

Wybierając kołdrę dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek, wymiary łóżka, temperaturę, jaka zazwyczaj panuje w domu oraz ewentualne skłonności do alergii malucha. Na wybór mają też wpływ kwestie praktyczne, związane z pielęgnacją i praniem kołdry oraz decyzja, czy produkt ma być stosowany przez cały rok. Inne czynniki, o których warto pamiętać to ruchliwość dziecka w nocy, estetyka i upodobania dziecka. Ważne, aby otulone kołdrą czuło się bezpiecznie i komfortowo. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, należy zdecydować, który rodzaj wypełnienia kołdry będzie najlepszy, a także, z jakiego materiału ma być wykonane poszycie.

Jaka kołdra dziecięca jest najlepsza dla kilkulatka?

Najczęściej pierwsza kołdra potrzebna jest dopiero dwulatkowi, ponieważ niemowlętom w zupełności wystarczy małych kocyk lub śpiworek. Wybierając kołdrę dla dziecka, należy pamiętać, że maluchy są bardziej narażone na przegrzanie w nocy, ponieważ nie regulują temperatury tak dobrze jak dorośli, dlatego należy kupować nieco cieńszą kołdrę, niż kupiłoby się dla siebie. Z tego powodu dobrze jest zdecydować się na kołdrę wełnianą, bambusową lub syntetyczną. Produkty te świetnie przepuszczają powietrze, dlatego dziecko nie przepoci się w nocy. Wypełnienie z puchu lub pierza sprawdzi się u starszych dzieci lub ewentualnie w przypadku bardzo niskich temperatur.

Która kołdra będzie najlepsza dla dziecka z alergią?

U dziecka będącego alergikiem najlepiej sprawdzi się kołdra z syntetycznym wypełnieniem. Może być to kołdra z włókniną silikonową lub włóknem poliestrowym. Spotyka się też wypełnienie z granulatu silikonowego, który ze względu na swoją lekkość i miękkość przypomina puchatą kołdrę. Produkty te, podobnie jak inne syntetyczne kołdry są odporne na zniekształcenia, a ponadto łatwo uprać je w pralce. Świetnie sprawdzą się dla dzieci z alergią skórną i oddechową. Alternatywę dla tego produktu stanowi naturalna kołdra z wiskozą bambusową, która zabezpiecza przed rozwojem roztoczy i bakterii. Włókno z bambusa ma dobre właściwości termoregulacyjne, dlatego produkt może być stosowany zarówno latem, jak i zimą.

Facebook
Twitter
LinkedIn