Jak prać kołdrę puchową?

złożona kołdra na pralce

Kołdra puchowa to produkt wysokiej jakości, który może z powodzeniem służyć przez długie lata, jednak należy o niego odpowiednio dbać. Niezależnie od tego, czy pościel wypełniona jest puchem, czy pierzem, nie można jej mocno zgniatać, np. pakując do pudełek. O czym jeszcze należy pamiętać, aby utrzymać swoją kołdrę jak najdłużej w świetnej kondycji?

Czy kołdrę puchową można prać w domu?

Kołdrę puchową najlepiej oddać do pralni chemicznej, szczególnie w przypadku dużego zabrudzenia. Zaleca się robienie tego co 2 lub 3 lata, a nawet częściej, jeśli korzystają z niej osoby z alergiami wziewnymi. Podczas prania tego typu kołder nie można stosować wybielaczy ani innych mocnych środków chemicznych i detergentów, ponieważ mogą nie tylko spowodować utratę puszystości wypełnienia, ale też zniszczyć produkt. Nie wolno ich też prasować. Kołdrę można uprać w domu, jednak zazwyczaj nie mieszczą się one w bębnie domowej pralki lub konieczne jest jej ściśnięcie, czego nie poleca się, ponieważ może grozić utratą kształtu. W przypadku powstania delikatnej plamy można zmyć ją, używając wody i mydła.

Jak dbać o kołdrę puchową?

Kołdra puchowa nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jednak warto regularnie nią wstrząsać. Dotyczy to zarówno kołder wypełnionych puchem, jak i pierzem. Pomaga to w utrzymaniu optymalnej gęstości pierza. Kołdrę należy też regularnie wietrzyć, aby pozbyć się z niej roztoczy i szkodliwych drobnoustrojów. Pościel najlepiej wystawiać na balkon lub ogród, jednak lepiej nie narażać jej na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Można robić to nawet kilka razy w roku, również przy delikatnym mrozie, co skutecznie pomoże w pozbyciu się bakterii.

Facebook
Twitter
LinkedIn