Jak często wymieniać kołdrę w łóżku?

kołdra złożona w kostkę

Kołdra do spania to produkt, z którym mamy styczność przez całą noc. Ważne jest więc, aby była wykonana z bezpiecznych i przyjaznych skórze materiałów, które zapewniają głęboki i komfortowy sen. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej konserwacji produktu oraz czyszczeniu go zgodnie z zaleceniami producenta. Niestety po pewnym czasie, wszystkie kołdry wymagają wymiany, ponieważ naturalnie, tak jak inne produkty, ulegają zużyciu. Jak często należy wymieniać kołdrę, aby skutecznie spełniała swoje funkcje?

Co ile lat wymieniać kołdrę?

Zgodnie z ogólnymi wytycznymi, zaleca się wymianę kołdry do spania co 5-10 lat. Oczywiście, może to być częściej, jeśli zauważysz znaki zużycia lub jeśli masz alergię. Konkretny okres zależy oczywiście od materiałów, z którego wykonana jest kołdra, rodzaju zastosowanego wypełnienia, a także jakości całego produktu. Najdłuższą żywotnością wyróżniają się kołdry z wypełnieniem z puchu i pierza, ponieważ mogą służyć nawet 15 lat. Jednym z sygnałów, że pościel powinna zostać wymieniona to widoczne przetarcia i dziury. Jeśli zauważysz tego typu zniszczenia to znak, że straciła swoje właściwości izolacyjne i trzeba ją wymienić. Kołdrę warto też wymienić, gdy utraciła swoją puszystość.

Jak często kołdrę powinni wymieniać alergicy?

Jeśli jesteś alergikiem, zaleca się wymieniać kołdrę co 3-5 lat, aby uniknąć gromadzenia się alergenów. Kołdra silikonowa przy odpowiedniej pielęgnacji, może służyć z powodzeniem nawet do 8 lat. Oczywiście zależy to od wielu czynników, m.in. częstotliwości prania, jakości materiału użytego do poszewki, a także wypełnienia i tego, czy kołdra była skutecznie chroniona przed wilgocią. Ostatecznie decyzja o tym, kiedy wymienić kołdrę, leży w Twoich rękach. Ważne jest, aby pamiętać o regularnej pielęgnacji i dbać o higienę sypialni. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się komfortowym snem każdej nocy.

Facebook
Twitter
LinkedIn